507
edits
m (Added "List of Champions" category) |
(Added TLBB names, made the table sortable) |
||
Line 1: | Line 1: | ||
<table> | <table> | ||
<td> | <td> | ||
{| class="wikitable" border="1" | {| class="wikitable sortable" border="1" | ||
! Year || Quartet || District || Remarks | ! Year || Quartet || District || Remarks || Tenor, Lead, Bari, Bass | ||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 2015|2015]] || [[Instant Classic]] || [[CAR]] || Two brothers | | [[BHS Intl Quartet Contest 2015|2015]] || [[Instant Classic]] || [[CAR]] || Two brothers | ||
| David Zimmerman, Theo Hicks, Kohl Kitzmiller, Kyle Kitzmiller | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 2014|2014]] || [[Musical Island Boys]] || [[NZABS]] || 2006 [[BHS International Collegiate Quartet Champions|Collegiate Champions]], two brothers | | [[BHS Intl Quartet Contest 2014|2014]] || [[Musical Island Boys]] || [[NZABS]] || 2006 [[BHS International Collegiate Quartet Champions|Collegiate Champions]], two brothers | ||
| Jeff Hunkin, Marcellus (Lusa) Washburn, William Hunkin, Matthew Gifford | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 2013|2013]] || [[Masterpiece]] || [[FWD]] || Three [[AIC]] members | | [[BHS Intl Quartet Contest 2013|2013]] || [[Masterpiece]] || [[FWD]] || Three [[AIC]] members | ||
| Rob Menaker, Patrick Haedtler, Alan Gordon, Brett Littlefield | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 2012|2012]] || [[Ringmasters]] || [[SNOBS]] || 2008 [[BHS International Collegiate Quartet Champions|Collegiate Champions]], first affiliate quartet to win | | [[BHS Intl Quartet Contest 2012|2012]] || [[Ringmasters]] || [[SNOBS]] || 2008 [[BHS International Collegiate Quartet Champions|Collegiate Champions]], first affiliate quartet to win | ||
| Jakob Stenberg, Rasmus Krigström, Emanuel Roll, Martin Wahlgren | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 2011|2011]] || [[Old School]] || [[MAD]] || Two [[AIC]] members | | [[BHS Intl Quartet Contest 2011|2011]] || [[Old School]] || [[MAD]] || Two [[AIC]] members | ||
| Kipp Buckner, Joe Connelly, Jack Pinto, Joe Krones | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 2010|2010]] || [[Storm Front]] || [[RMD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 2010|2010]] || [[Storm Front]] || [[RMD]] || | ||
| Jeff Selano, Jim Clark, Darin Drown, Syd Libsack | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 2009|2009]] || [[Crossroads]] || [[CSD]] || Four [[AIC]] members | | [[BHS Intl Quartet Contest 2009|2009]] || [[Crossroads]] || [[CSD]] || Four [[AIC]] members | ||
| Fred Farrell, Mike Slamka, Brandon Guyton, Jim Henry | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 2008|2008]] || [[OC Times]] || [[FWD]] || Four [[Westminster Chorus]] section leaders | | [[BHS Intl Quartet Contest 2008|2008]] || [[OC Times]] || [[FWD]] || Four [[Westminster Chorus]] section leaders | ||
| Shawn York, Sean Devine, Patrick Claypool, Cory Hunt | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 2007|2007]] || [[Max Q]] || [[SWD]] || Three [[AIC]] members | | [[BHS Intl Quartet Contest 2007|2007]] || [[Max Q]] || [[SWD]] || Three [[AIC]] members | ||
| Greg Clancy, Tony De Rosa, Gary Lewis, Jeff Oxley | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 2006|2006]] || [[Vocal Spectrum]] || [[CSD]] || 2004 [[BHS International Collegiate Quartet Champions|Collegiate Champions]] | | [[BHS Intl Quartet Contest 2006|2006]] || [[Vocal Spectrum]] || [[CSD]] || 2004 [[BHS International Collegiate Quartet Champions|Collegiate Champions]] | ||
| Timothy Waurick, Eric Dalbey, Jonny Moroni, Chris Hallam | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 2005|2005]] || [[Realtime]] || [[EVG]] || Two brothers | | [[BHS Intl Quartet Contest 2005|2005]] || [[Realtime]] || [[EVG]] || Two brothers | ||
| Tim Broersma, John Newell, Mark Metzger, Thomas Metzger | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 2004|2004]] || [[Gotcha!]] || [[FWD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 2004|2004]] || [[Gotcha!]] || [[FWD]] || | ||
| Garry Texeira, Chris Vaughn, Alan Gordon, Jim Kline | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 2003|2003]] || [[Power Play]] || [[PIO]] || Dad, two sons, nephew | | [[BHS Intl Quartet Contest 2003|2003]] || [[Power Play]] || [[PIO]] || Dad, two sons, nephew | ||
| Don Slamka, Mike Slamka, Mark Slamka, Jack Slamka | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 2002|2002]] || [[Four Voices]] || [[DIX]] || 1996 [[BHS International Collegiate Quartet Champions|Collegiate Champions]]. Two brothers | | [[BHS Intl Quartet Contest 2002|2002]] || [[Four Voices]] || [[DIX]] || 1996 [[BHS International Collegiate Quartet Champions|Collegiate Champions]]. Two brothers | ||
| Lester Rector, Chad Guyton, Brandon Guyton, Jayson Van Hook | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 2001|2001]] || [[Michigan Jake]] || [[CAR]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 2001|2001]] || [[Michigan Jake]] || [[CAR]] || | ||
| Drew Kirkman, Mark Hale, Joel Wilson, Greg Hollander | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 2000|2000]] || [[PLATINUM]] || [[SUN]] || Two [[AIC]] members | | [[BHS Intl Quartet Contest 2000|2000]] || [[PLATINUM]] || [[SUN]] || Two [[AIC]] members | ||
| Gary Lewis, Joe Connelly, Tony De Rosa, Kevin Miles | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1999|1999]] || [[FRED]] || [[DIX]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1999|1999]] || [[FRED]] || [[DIX]] || | ||
| Jared Carlson, Rick LaRosa, Clay Hine, Joe Clay | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1998|1998]] || [[Revival]] || [[FWD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1998|1998]] || [[Revival]] || [[FWD]] || | ||
| Royce Ferguson, Mike Spencer, Mike Lawton, Bill Myers | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1997|1997]] || [[Yesteryear]] || [[JAD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1997|1997]] || [[Yesteryear]] || [[JAD]] || | ||
| Dan Trakas, Mark Blake, Rodney Nixon, Randy Baughman | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1996|1996]] || [[Nightlife]] || [[FWD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1996|1996]] || [[Nightlife]] || [[FWD]] || | ||
| Rob Menaker, John Sasine, Jeff Baker, Brett Littlefield | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1995|1995]] || [[Marquis]] || [[JAD]] || Two [[AIC]] members | | [[BHS Intl Quartet Contest 1995|1995]] || [[Marquis]] || [[JAD]] || Two [[AIC]] members | ||
| Dale Fetick, Randy Chisholm, Paul Gilman, Jay Hawkins | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1994|1994]] || [[Joker's Wild]] || [[JAD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1994|1994]] || [[Joker's Wild]] || [[JAD]] || | ||
| Steve Iannachione, Mark Green, Steve Legters, Dave Kindinger | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1993|1993]] || [[Gas House Gang]] || [[CSD]] || One [[AIC]] member | | [[BHS Intl Quartet Contest 1993|1993]] || [[Gas House Gang]] || [[CSD]] || One [[AIC]] member | ||
| Kipp Buckner, Rich Knight, Rob Henry, Jim Henry | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1992|1992]] || [[Keepsake]] || [[SUN]] || Two [[AIC]] members | | [[BHS Intl Quartet Contest 1992|1992]] || [[Keepsake]] || [[SUN]] || Two [[AIC]] members | ||
| Roger Ross, Joe Connelly, Tony De Rosa, Don Barnick | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1991|1991]] || [[The Ritz]] || [[JAD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1991|1991]] || [[The Ritz]] || [[JAD]] || | ||
| Jim Shisler, D "Nic" Nichol, D.J. Hiner, Ben Ayling | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1990|1990]] || [[Acoustix]] || [[SWD]] || One [[AIC]] member. Never won [[SWD]] | | [[BHS Intl Quartet Contest 1990|1990]] || [[Acoustix]] || [[SWD]] || One [[AIC]] member. Never won [[SWD]] | ||
| Todd Wilson, Rick Middaugh, Jason January, Jeff Oxley | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1989|1989]] || [[Second Edition]] || [[CAR]] || Two brothers | | [[BHS Intl Quartet Contest 1989|1989]] || [[Second Edition]] || [[CAR]] || Two brothers | ||
| Fred Farrell, Dave Harrington, Doug Harrington, Jamie Meyer | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1988|1988]] || [[Chiefs of Staff]] || [[ILL]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1988|1988]] || [[Chiefs of Staff]] || [[ILL]] || | ||
| Tim McShane, Chuck Sisson, Dick Kingdon, Don Bagley | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1987|1987]] || [[Interstate Rivals]] || [[CAR]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1987|1987]] || [[Interstate Rivals]] || [[CAR]] || | ||
| Kipp Buckner, Joe Connelly, Paul Gilman, Jay Hawkins | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1986|1986]] || [[Rural Route 4]] || [[CSD]] || Two brothers | | [[BHS Intl Quartet Contest 1986|1986]] || [[Rural Route 4]] || [[CSD]] || Two brothers | ||
| Don Kahl, Cal Yoder, Jim Bagby, Willard Yoder | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1985|1985]] || [[The New Tradition]] || [[FWD]] || One [[AIC]] member | | [[BHS Intl Quartet Contest 1985|1985]] || [[The New Tradition]] || [[FWD]] || One [[AIC]] member | ||
| John Sherburn, Dan Jordan, Bobby Gray Jr., John Miller | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1984|1984]] || [[The Rapscallions]] || [[JAD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1984|1984]] || [[The Rapscallions]] || [[JAD]] || | ||
| David Smotzer, David Wallace, Tim Frye, Jeff Oxley | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1983|1983]] || [[Side Street Ramblers]] || [[SWD]] || One [[AIC]] member | | [[BHS Intl Quartet Contest 1983|1983]] || [[Side Street Ramblers]] || [[SWD]] || One [[AIC]] member | ||
| Keith Houts, Brian Beck, Dennis Malone, Earl Hagn | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1982|1982]] || [[Classic Collection]] || [[CSD]] || Won both [[CSD]] and [[RMD]] | | [[BHS Intl Quartet Contest 1982|1982]] || [[Classic Collection]] || [[CSD]] || Won both [[CSD]] and [[RMD]] | ||
| Curt Hutchison, Larry Wilson, George Davidson, Terry Heltne | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1981|1981]] || [[Chicago News]] || [[ILL]] || One [[AIC]] member | | [[BHS Intl Quartet Contest 1981|1981]] || [[Chicago News]] || [[ILL]] || One [[AIC]] member | ||
| Ray Henders, Butch Koth, Greg Wright, Tom Felgen | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1980|1980]] || [[Boston Common]] || [[NED]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1980|1980]] || [[Boston Common]] || [[NED]] || | ||
| Kent Martin, Rich Knapp, Larry Tully, Terry Clarke | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1979|1979]] || [[Grandma's Boys]] || [[ILL]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1979|1979]] || [[Grandma's Boys]] || [[ILL]] || | ||
| Don Barnick, Hank Brandt, Jay Giallambardo, John Miller | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1978|1978]] || [[Bluegrass Student Union]] || [[CAR]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1978|1978]] || [[Bluegrass Student Union]] || [[CAR]] || | ||
| Al Hatton, Kenny Hatton, Dan Burgess, Rick Staab | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1977|1977]] || [[Most Happy Fellows]] || [[EVG]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1977|1977]] || [[Most Happy Fellows]] || [[EVG]] || | ||
| Bob Hodge, Larry Hassler, Jack Lyon, Ken Hawkinson | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1976|1976]] || [[Innsiders]] || [[SWD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1976|1976]] || [[Innsiders]] || [[SWD]] || | ||
| | | Mike Cox, John Devine, Guy McShan, John Pearson | ||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1975|1975]] || [[Happiness Emporium]] || [[LOL]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1975|1975]] || [[Happiness Emporium]] || [[LOL]] || | ||
| Bob Dowma, Rod Johnson, Bob Spong, Jim Foy | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1974|1974]] || [[Regents]] || [[MAD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1974|1974]] || [[Regents]] || [[MAD]] || | ||
| Harry Williamson, Joe Mazzone, Ron Knickerbocker, Hal Kauffman | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1973|1973]] || [[Dealer's Choice]] || [[SWD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1973|1973]] || [[Dealer's Choice]] || [[SWD]] || | ||
| Al Kvanli, Bill Thornton, Brian Beck, Gary Parker | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1972|1972]] || [[Golden Staters]] || [[FWD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1972|1972]] || [[Golden Staters]] || [[FWD]] || | ||
| Gary Harding, Milt Christensen, Jack Harding, Mike Senter | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1971|1971]] || [[Gentlemen's Agreement]] || [[SUN]] || Two [[AIC]] members | | [[BHS Intl Quartet Contest 1971|1971]] || [[Gentlemen's Agreement]] || [[SUN]] || Two [[AIC]] members | ||
| Al Rehkop, Drayton Justus, Glenn Van Tassell, Bob Whitledge | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1970|1970]] || [[Oriole Four]] || [[MAD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1970|1970]] || [[Oriole Four]] || [[MAD]] || | ||
| Bob Welzenbach, Jim Grant, Fred King, Don Stratton | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1969|1969]] || [[Mark IV]] || [[SWD]] || One [[AIC]] member | | [[BHS Intl Quartet Contest 1969|1969]] || [[Mark IV]] || [[SWD]] || One [[AIC]] member | ||
| Franklin Spears, Al Koberstein, Dale Deiser, Mo Rector | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1968|1968]] || [[Western Continentals]] || [[FWD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1968|1968]] || [[Western Continentals]] || [[FWD]] || | ||
| Al Mau, Ted Bradshaw, Paul Graham, Phil Foote | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1967|1967]] || [[Four Statesmen]] || [[NED]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1967|1967]] || [[Four Statesmen]] || [[NED]] || | ||
| Frank Lanza, Richard Chacos, Richard "Doc" Sause, Don Beinema | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1966|1966]] || [[Auto Towners]] || [[PIO]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1966|1966]] || [[Auto Towners]] || [[PIO]] || | ||
| Al Rehkop, Glenn Van Tassell, Clint Bostick, Carl Dahlke | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1965|1965]] || [[Four Renegades]] || [[ILL]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1965|1965]] || [[Four Renegades]] || [[ILL]] || | ||
| Warren "Buzz" Haeger, Ben Williams, Jim Foley, Tom Felgen | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1964|1964]] || [[Sidewinders]] || [[FWD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1964|1964]] || [[Sidewinders]] || [[FWD]] || | ||
| Jerry Fairchild, Joe Daniels, Gene Boyd, Jay Wright | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1963|1963]] || [[Town and Country Four]] || [[JAD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1963|1963]] || [[Town and Country Four]] || [[JAD]] || | ||
| Leo Sisk, Larry Autenreith, Jack Elder, Ralph Anderson | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1962|1962]] || [[Gala Lads]] || [[FWD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1962|1962]] || [[Gala Lads]] || [[FWD]] || | ||
| Dave Panther, Tom Keehan, Gordon Lees, Bill Cockrell | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1961|1961]] || [[The Suntones]] || [[SUN]] || First [[SUN]] champs | | [[BHS Intl Quartet Contest 1961|1961]] || [[The Suntones]] || [[SUN]] || First [[SUN]] champs | ||
| Gene Cokeroft, Bob Franklin, Harlan Wilson, Bill Cain | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1960|1960]] || [[Evans Quartet]] || [[FWD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1960|1960]] || [[Evans Quartet]] || [[FWD]] || | ||
| Thayer "Turk" Evans, Preston Evans, Gene Smith, Jack Evans | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1959|1959]] || [[Four Pitchikers]] || [[CSD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1959|1959]] || [[Four Pitchikers]] || [[CSD]] || | ||
| Larry Hedgepeth, Keith Keltner, Wendell K. Young, Joe V. Delzell | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1958|1958]] || [[Gaynotes]] || [[SWD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1958|1958]] || [[Gaynotes]] || [[SWD]] || | ||
| Harold Jones, Howard Rinkel, John Loots, Mo Rector | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1957|1957]] || [[Lads of Enchantment]] || [[SWD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1957|1957]] || [[Lads of Enchantment]] || [[SWD]] || | ||
| Don Pitts, Don Aycock, Carl Wright, Gil Wallace | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1956|1956]] || [[Confederates]] || [[DIX]] || Never won [[DIX]] | | [[BHS Intl Quartet Contest 1956|1956]] || [[Confederates]] || [[DIX]] || Never won [[DIX]] | ||
| George Evans, Dave Labonte, Bill Busby, Wally Singleton | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1955|1955]] || [[Four Hearsemen]] || [[SWD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1955|1955]] || [[Four Hearsemen]] || [[SWD]] || | ||
| Wendell Heiny, Deane Watson, Dwight Elliott, Dick Gifford | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1954|1954]] || [[Orphans]] || [[CSD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1954|1954]] || [[Orphans]] || [[CSD]] || | ||
| Bud Bigham, Bob Groom, Pete Tyree, Jay Bond | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1953|1953]] || [[Vikings]] || [[ILL]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1953|1953]] || [[Vikings]] || [[ILL]] || | ||
| Bob Maurus, Bruce Conover, Bob Lindley, Bob Livesay | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1952|1952]] || [[Four Teens]] || [[CSD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1952|1952]] || [[Four Teens]] || [[CSD]] || | ||
| John Steinmetz, Jim Chinnock, Don Lamont, Don Cahall | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1951|1951]] || [[Schmitt Brothers]] || [[LOL]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1951|1951]] || [[Schmitt Brothers]] || [[LOL]] || | ||
| Joe Schmitt, Jim Schmitt, Paul Schmitt, Fran Schmitt | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1950|1950]] || [[Buffalo Bills]] || [[SLD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1950|1950]] || [[Buffalo Bills]] || [[SLD]] || | ||
| Vern Reed, Al Shea, Dick Grapes, Bill Spangenberg | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1949|1949]] || [[Mid States Four]] || [[ILL]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1949|1949]] || [[Mid States Four]] || [[ILL]] || | ||
| Bob Mack, Marty Mendro, Forry Haynes, Art Gracey | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1948|1948]] || [[Pittsburghers]] || [[JAD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1948|1948]] || [[Pittsburghers]] || [[JAD]] || | ||
| Harry Conte, Tom Palamone, Jiggs Ward, Bill Conway | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1947|1947]] || [[Doctors of Harmony]] || [[CAR]] || First [[CAR]] champs | | [[BHS Intl Quartet Contest 1947|1947]] || [[Doctors of Harmony]] || [[CAR]] || First [[CAR]] champs | ||
| H.H. "Jumbo" Smith, Max "Junior" Cripe, Elton "Butch" Hummel, Lee Kidder | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1946|1946]] || [[Garden State Quartet]] || [[MAD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1946|1946]] || [[Garden State Quartet]] || [[MAD]] || | ||
| Ted Rau, Bob Freeland, Jack Briody, Joe Marrese | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1945|1945]] || [[Misfits]] || [[ILL]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1945|1945]] || [[Misfits]] || [[ILL]] || | ||
| Joe Murrin, Art Bielan, Cy Perkins, Pete Buckley | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1944|1944]] || [[Harmony Halls]] || [[PIO]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1944|1944]] || [[Harmony Halls]] || [[PIO]] || | ||
| Ed Gaikema, Bob Hazenberg, Ray Hall, Gordon Hall | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1943|1943]] || [[Four Harmonizers]] || [[ILL]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1943|1943]] || [[Four Harmonizers]] || [[ILL]] || | ||
| Charles Schwab, Leo Ives, Huck Sinclair, Fred Stein | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1942|1942]] || [[Elastic Four]] || [[ILL]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1942|1942]] || [[Elastic Four]] || [[ILL]] || | ||
| Herman Struble, Roy Frisby, Jim Doyle, Frank Thorne | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1941|1941]] || [[Chord Busters]] || [[SWD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1941|1941]] || [[Chord Busters]] || [[SWD]] || | ||
| Doc Enmeier, Bob Holbrook, Bobby Greer, Tom Masengale | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1940|1940]] || [[Flat Foot Four]] || [[SWD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1940|1940]] || [[Flat Foot Four]] || [[SWD]] || | ||
| Johnny Whalen, Britt Stegall, Red Elliott, Sam Barnes | |||
|- | |- | ||
| [[BHS Intl Quartet Contest 1939|1939]] || [[Bartlesville Barflies]] || [[SWD]] || | | [[BHS Intl Quartet Contest 1939|1939]] || [[Bartlesville Barflies]] || [[SWD]] || | ||
| George McCaslin, Harry Hall, Bob Durand, Herman Kaiser | |||
|} | |} | ||
</td> | </td> |
edits