SUN Quartet Champions

From Barbershop Wiki Project
Jump to: navigation, search

About

  • Quartets in the Sunshine District may compete in the fall District Competition, the spring International Qualifier, or both. This page covers the fall District contest.

Sunshine District Quartet Champions

YEAR QUARTET CHAPTER(S) MEMBERS (Tenor, Lead, Bari, Bass)
2015 Signature Will Rodriguez, Daniel Cochran, Matt Clancy, Dan Walz
2014 Throwback Paul Batancourt, Sean Devine, Alex Rubin, Michael Skutt
2013 The Society Thor Young, Andrew Borts, Eddie Mejia, Amos Velez
2012 Flashback Harold Nantz, Mark Schlinkert, Bill Billings, Bryan Hevel
2011 Main Street Roger Ross, Tony DeRosa, Mike McGee, Myron Whittlesey
2010 The Pursuit Chad Bennett, Chris Coffee, Jeremy Conover, Paul Agnew
2009 Lucky Day Roger Ross, Eric Bell, Paul Gilman, Jay Hawkins
2008 On Demand Tristan St. John, Paul Saca, Jamie Breedon, Amos Velez
2007 Wise Guys Reunion Orlando, Frank Thorne, Tampa Chad Bennett, Mark Schlinkert, Brett Cleveland, Aaron Ledger
2006 HOT SHOTS! James Kastler, Andrew Borts, Mitch Greenberg, Paul Agnew
2005 Last Call Jacksonville, Tampa Byron Poore, Mark Schlinkert, Bill Billings, Jerry Johnson
2004 ROUNDERS Ft. Lauderdale, First Coast Metro Alex Rubin, Sean Milligan, Ken Delaney, Dan Rubin
2003 My Three Sons Sarasota David Ditchfield, Michael Ditchfield, Nathaniel Ditchfield, Stephen Ditchfield
2002 Two-Timers Ft. Lauderdale, Tampa Dan Rubin, Tim Perenich, Alex Rubin, Tom Bronson
2001 Autograph Frank Thorne, Miami, Ft. Lauderdale Jeff Finney, Alexander Rubin, Daniel Rubin, Tom Ball
2000 Endeavor First Coast Metro Trey Allen, Sean Milligan, Ken Delaney, Kenny Sobolewski
1999 PLATINUM Tampa Gary Lewis, Joe Connelly, Tony DeRosa, Kevin Miles
1998 Wise Guys First Coast Metro Mike Love, Mark Schlinkert, Brett Cleveland, Chris Connelly
1997 Bayside Edition Tampa, St. Petersburg, Citrus County Jim Billings, Sean Milligan, Bill Billings, Tim Brozovich
1996 Done Deal Tampa, Miami Jeff Finney, John Wilshusen, George Bower, Tom Ball
1995 Genuine Article Cape Coral, Miami, Plantation Marc Cammer, Kevin Ferguson, Chris Uhle, Joe Fair
1994 Cigar City Four Tampa Wayne Helbig, Andy Taft, Arne Helbig, Steve Singleton
1993 Backbeat St. Petersburg, Tampa, Winter Park Harold Nantz, Sean Milligan, Bill Billings, Randy Loos
1992 Shenanigans Ft. Myers, Sarasota, Tampa Al Rehkop, Dave LaBar, Glenn Van Tassell, Tim Brozovich
1991 Keepsake Orlando, Polk County, Tampa, Winter Park Roger Ross, Joe Connelly, Tony DeRosa, Don Barnick
1990 Saturday's Heroes Fort Myers Walt Smith, David Wilkinson, Don Clause, Jr., Bob Summers
1989 Vintage Jacksonville Big "O" Dave Byrd, Brett Cleveland, Mark Hildibrand, Dave Kinnell
1988 One Shot Deal Polk County, Tampa, Winter Park Sean Milligan, Roger Ross, Tony DeRosa, Tim Brozovich
1987 High Gear Gainesville, Winter Park Mac Tyner, Rob Lotzkar, Eric Christenson, Neil Kogele
1986 Sidekicks Tampa, Winter Park Harold Nantz, Dave LaBar, Don Barnick, Randy Loos
1985 Cheerful Noise Orlando, Polk County, St. Pete, Tampa Gene O'Dell, Roger Ross, Bill Billings, Paul Agnew
1984 Cypress Chord Company Polk County Tony DeRosa, Steve Culpepper, Kevin Culpepper, Randy Williams
1983 Tenth Precinct Polk County Dave Kolonia, Steve Dewhurst, Steve Loftis, Mac Campbell
1982 Popular Choice Orlando Roger Ross, Marshall Webb, Dennis Argotrd, Rusty Ross
1981 Grand Central Miami, Palm Beach County Mike McGarry, Roger Van Haden, Chris Crites, Tom Ball
1980 Southern Chord Exchange Lehigh, Sarasota, Tampa Bob Zimny, Paul Fernando, Wally Cluett, Doug Barron
1979 Great Escape Palm Beach County Mike Gentry, Chris Crites, Brent Warner, Steve Venner
1978 Gatortown Goodtime Harmony 4 Gainesville, St. Petersburg Jim Billings, Rob Lotzkar, Mike Lotzkar, Randy Loos
1977 Marksmen St. Petersburg Mike McGeary, Dave Brown, John Lickert, Bud Wilms
1976 Vocal Gentry Orlando, Polk County Steve Culpepper, Dick Kneeland, Bob Bender, Irv Wells
1975 Knights of Gold Miami, Palm Beach County Shelly Deering, Bud Carpenter, Clint Bostick, Don Davis
1974 New Edition Polk County Barry Porter, Bill Bell, Bill Stall, Irv Wells
1973 Sunshine Association Polk County Dick Bame, Dick Pinkerton, Dick Shaw, Cline Clary
1972 Right Approach St. Petersburg Jim Crowley, Bob Chapin, Don Right, Dick Novak
1971 Song Machine Pensacola Jeff Hanks, Bill Seegmiller, Bill Fox, Jeb Stewart
1970 Tampa Beethovans St. Petersburg Mick McGeary, Keith Korneisel, T. J. Morris, Dan Prisner
1969 Impact Orlando Al Ponterio, Dick Pinkutar, Bill Wood, Bob Boemler
1968 Sunliners Miami Bob Robar, Eddie McAvoy, Dave Strang, Mike Prouty
1967 Interstate Four Orlando, Polk County Dick Bame, Ed Garreau, Cline Clary, Erv Wells
1966 Ringmasters St. Petersburg Keith Korneisel, Wally West, Joe Griffith, Wally Singleton
1965 Nocturnes Orlando Al Ponterio, Ed Garreau, Bill Wood, Chuck Prichett
1964 Sunshine Four Miami Bob Robar, Eddie McAvoy, Jesse Dean, Don Davis
1963 Counterpoints Miami Lee Plaskoff, Del Walke, Jesse Dean, Dick Franlock
1962 Gator State Four St. Petersburg Jack Baker, Bob Chapin, Bill Billings, Jr., Roy Dean
1961 Gladesmen Miami Rick Ogden, Steve Keiss, Dave Covalt, Bob Boemler
1960 Coral Keys Miami Nick Apollony, Bill Tremblay, Grover Baker, Roy Dean
1959 Suntones Miami, Palm Beach County Gene Cokeroft, Bob Franklin, Bill Wyatt, Bill Cain

See Also


External Links