JAD Quartet Champions

From Barbershop Wiki Project
Jump to: navigation, search
JADAQC.jpg

About

  • Quartets in the Johnny Appleseed District may compete in the fall District Competition, the spring International Qualifier, or both. This page covers the fall District contest.

Johnny Appleseed District Quartet Champions

Year Quartet Chapter(s) Tenor, Lead, Bari, Bass
1944 Lamplighters Tom Brown, Murray Honeycut, Ces Rowe, Walter Karl
1945 Ramblers Carl Mayer, George Cripps, Leon Miller, Lou Dusenberry
1946 Tom Cats Bob Smith, Bernie Harmelink, Hap Goudy, Al Gretziner
1947 Buzz Saws Staff Taylor, Bruce Lynn, Snook Neal, George Chamblin
1948 Jolly Fellows Carl Lang, Leroy Lang, Claude Lang, Pat Nurrenbrock
1949 Closeaires Charles Margerum, George Flemming, Charles Apking, Ray Lovely
1950 Hi-Chords George Von Kaenel, Bob Meske, Bob Williams, Hal Boelher
1951 Four-in-a-Chord Ken Emerson, Al Gross, Tom Wellman, Ray Beiber
1952 Four Maldehydes Kay Cupples, Tom O'Malley, Dutch Wineland, "Dutch" Miller
1953 Lytle Brothers Dick Lytle, Bob Lytle, Paul Lytle, Matt Lytle
1954 The Humdingers Frank Siler, Bill White, Vic Glenn, Ralph Craddock
1955 Lima Uncalled Four Ron Williams, Cliff Willis, Moony Willis, Lane Bushong
1956 Babbling Brooks Bobby Brooks, Earl Brooks, Chuck Brooks, Bill Brooks
1957 Hi Fi Four Wayne Thompson, George O'Brian, Stu Pearson, Dan Mihuta
1958 Town and Country Four Leo Sisk, Larry Autenreith, Jack Elder, Ralph Anderson
1959 The Colonials Jim Raffle, Chuck Brooks, Dale Keddie, Bill Brooks
1960 Four-Get-Me-Notes Bob Durst, Ron Morrison, George Core, Cline Clary
1961 The Sta-Laters Al Anderson, Bill Bleasdale, Fred Kent, Jim Jones
1962 The Post Grads David Johnson, David Keymer, Geore O'Brian, Dan Mihuta
1963 The Blazers Ben Duer, Trask Berry, Jack Smith, Jack Rickert
1964 Wayfarers Frank Martin, Barry Porter, Paul Shannon, Tom Ewald
1965 Roaring '20s Don Gray, Mike Connelly, Ron Riegler, Tom Schlinkert
1966 The Four Encores Glenn Gibson, Ray Neikirk, Ray Dever, Roger Blodgett
1967 The Travelers Chet Langford, Larry Autenreith, Don Sheetz, Al Kolesar
1968 The Point Four Leo Sisk, Art Lazar, Pete Boyle, Larry Brown
1969 New Harmony Four Don Jennings, Mike Connelly, Gene Courts, Jim Gentil
1970 Akromatics Tom Hine, Dave Schmidt, Lefty Parasson, Gene Nichols
1971 Chord Dusters Jack Stephan, Ray Neikrik, Darryl Flinn, Max French
1972 Sound Advice Rod Nixon, Glenn Gibson, Ray Dever, Dick Whiteman
1973 Four-in-Legion Jim Shisler, Wes Dorsey, Gene Giffey, Lowell Applegate
1974 Limelighters Tom Remark, David Schmidt, Darryl Flinn, Dick Middaugh
1975 The Road Show Leo Sisk, Dick Hurl, Larry Autenreith, Larry Brown
1976 Matinee Idols Dan Trakas, Rod Nixon, Steve Pence, Al Downey
1977 The Coalition Dennis Spragg, Dave Wright, Jay Hawkins, Fred Schaefer
1978 Re-Arrangement Wendell Pryor, Ray Neikirk, Dave Bash, Max French
1979 Sound Syndicate Jim Shisler, Rod Nixon, James Covey, Ben Ayling
1980 Cincinnati Kids Randy Graham, Scott Brannon, George Gipp, Steve Thacker
1981 The Rapscallions David Smotzer, David Wallace, Tim Frye, Jeff Oxley
1982 New Regime Stan Witteveen, Rick Middaugh, Randy Edinger, Fred Schaefer
1983 Harmony Partners Leo Sisk, Mike Sisk, Dave Bash, Al Kolesar
1984 Bustin Loose Dale Fetick, Marco Crager, Tom Rouse, Troy Kaper
1985 New Affair David Meyer, Mike Sisk, Dave Bash, David Stucker
1986 His Master's Voice Don Gray, Chuck Young, Dave Jung, Gil Storms
1987 Act IV Bob Moorehead, Randy Chisholm, Woody Woodrow, Dick Baker
1988 The Naturals Bob Moorehead, Randy Chisholm, Mike Connelly, Jim Gentil
1989 Bowery Boys Pat Tucker-Kelly, Gary Wulf, Doug Smeltz, Steve Denino
1990 Joker's Wild Steve Iannacchione, Mark Green, Steve Legters, David Kindinger
1991 Mason Dixon Line Wendell Pryor, Drayton Justus, Dan Tice, David Callis
1992 Ricochet Dale Fetick, Marco Crager, Paul Gilman, Brian Doepke
1993 Yesteryear Dan Trakas, Mark Blake, Rod Nixon, Randy Baughman
1994 Marquis Dale Fetick, Randy Chisholm, Paul Gilman, Jay Hawkins
1995 Rumors Bob Moorehead, Marco Crager, Tom Rouse, Steve Sick
1996 Uptown Sound Jeff Archer, David Calland, Steve Kovach, Steve Denino
1997 Dynamics Dave Wallace, Gary Wulf, Matt Bridger, Bill Baughman
1998 Turning Point Joshua Van Gorder, Chad St. John, Brody McDonald, David Jarrell
1999 Desperado Randy Goss, Mike Harrison, Jeff Legters, Paul Coleman
2000 Park Avenue Buckeye Columbus Mark Nofziger, Gary Wulf, Matt Bridger, Mark Hannum
2001 MatriX Dale Fetick, Mark Green, Paul Gilman, Brian O'Dell
2002 Impulse Buckeye Columbus Jason Wulf, Chad Wulf, Mike Byrley, Richard Brooks
2003 Rhythmix Greater Central Ohio, and Buckeye Columbus Mike Nesler, Chad St. John, Mike Hull, Matt Rice
2004 Odds On Dan Trakas, Mike Harrison, Kerry Conrad, Jason Cash
2005 Hot Air Buffoons Denny Price, Mark Lang, Harry Haflett, Randy Baughman
2006 The Allies Greater Central Ohio Jacob "Puck" Ross, David Calland, Casey Parsons, Jared Wolf
2007 TKO Garry Texeira, Jon Zimmerman, Aaron Hughes, David Jarrell
2008 Cadillac Jack Greater Central Ohio, and Buckeye Columbus Carl J. Cash III, Mike Harrison, Steve Kovach, Richard Brooks
2009 4-Way Stop Greater Central Ohio Mike Wright, Rob Churgovich, Joe Downey, Ryan McDivitt
2010 Maverick Greater Central Ohio, and Buckeye Columbus Josh VanGorder, Jonathan Zimmerman, Mike Hull, Dave Jarrell
2011 The Franchise Drew Wheaton, Eric Bell, Paul Gilman, Jay Hawkins
2012 The Con Men Greater Central Ohio David Strasser, Matt Hopper, Russell Watterson, Brent Suver
2013 Common Core Greater Central Ohio, and Buckeye Columbus Mike Nesler, Josh VanGorder, Mike Hull, Steve Denino
2014 Jam Session Buckeye Columbus, Denver Mile High, Elizabethtown, KY Adam Reimnitz, Jeremy Conover, Chad Wulf, Paul Agnew
2015 Quorum Greater Central Ohio, Independence, and ?? Jacob "Puck" Ross, Chris Vaughn, Nick Gordon, Gary Lewis
2016 The Crew Noah Campbell, Patrick Michel, Paul Gilman, Jared Wolf

See Also


External Links